Jak wybrać właściwą opiekę dla swojego dziecka?

Wybór opieki dla dzieci jest trudny dla wszystkich rodziców. Najpopularniejszą opcją jest żłobek lub zatrudnienie opiekunki. Jak zdecydować, która z nich jest najlepsza dla Ciebie i Twojej pociechy? Podjęcie decyzji w sprawie opieki nad dzieckiem musi być oparte na zebranych informacjach. Oprócz zapewnienia dziecku bezpiecznego miejsca chcesz również, aby rozwijało ono swoje umiejętności i przebywało w środowisko edukacyjnym. Instynkt również odgrywa znaczącą rolę w tym, czy z przyjemnością zostawisz swoje dziecko pod opieką żłobka, czy opiekunki do dziecka.

Zamiast wymieniać zalety i wady każdej z wcześniej podanych opcji, postanowiliśmy przyjrzeć się pięciu kluczowym kwestiom, które należy przed wyborem dokładnie przeanalizować.

Posiadanie kwalifikacji

Może Cię to zaskoczyć, ale zarówno opiekunka do dziecka, jak i personel żłobka nie są zobowiązani do posiadania kwalifikacji w zakresie opieki nad dziećmi. Muszą oni posiadać aktualne świadectwo pierwszej pomocy pediatrycznej, ale poza tym, gdy tylko zasady i procedury zostaną wdrożone w sposób zadowalający dla władz lokalnych, żłobek lub opiekunka do dziecka mogą zacząć działać.

Większość żłobków szkoli swoich pracowników, a opiekunki coraz częściej dążą do ukończenia szeregu kursów. Kwalifikacje są ważne, ponieważ pamiętaj, że zostawiasz pod opieką swoje dziecko. Kwalifikacje pokazują, że żłobek lub opiekunka wiedzą, jak zapewnić właściwą opiekę i lepiej rozumieją potrzeby maluszków.

Codzienna rutyna

Uczęszczanie do żłobka lub bycie pod opieką opiekunki to duża zmiana w rutynie dziecka. Dla większości dzieci struktura dnia codziennego daje pewien komfort, co znacznie ułatwia sytuację, gdy pociecha zaczyna naukę w szkole. Żłobek zazwyczaj ma ustalony plan zajęć na dany dzień. Rano może być zabawa, a po niej czas na czytanie przed obiadem. Niektóre placówki ustalają także godziny drzemek, podczas gdy inne pozwalają dziecku spać, kiedy tego zachce. Popołudnie z reguły spędzane jest na świeżym powietrzu i wielu aktywnościach. Żłobki udostępniają rodzicom plan dnia, aby mogli się oni z nim zapoznać.

Opiekunki mogą działać w różny sposób, w zależności od tego, jakimi dziećmi się opiekują. Jednak podobnie jak w żłobku, zadaniem opiekunki jest prowadzenie różnych zadań i zajęć, aby stworzyć stymulujące środowisko nauki.

Komunikacja

Na pewno będziesz chciał wiedzieć, co robiło Twoje dziecko w czasie, gdy byłeś w pracy. Dlatego zarówno żłobek, jak i niania powinny prowadzić codzienny, tygodniowy lub miesięczny rejestr rozwoju maluchów, aby rodzice mogli zobaczyć, jakie postępy poczyniła ich pociecha.

Odpowiednie podejście

Dzieci, aby mogły czuć się szczęśliwe i bezpieczne, potrzebują granic, ale podejście do dyscypliny różni się w zależności od rodzica, a także od żłobka i opiekunki. Przed podjęciem decyzji zapoznaj się ze sposobem postępowania wobec dzieci. Możesz być zaskoczony różnorodnością stosowanych technik, lecz wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej.KOMENTARZE:
• Maria
http://www.happycentre.pl/ | 2019-09-20

Wszystkie opiekunki wybieramy na podstawie poleceń znajomych lub opinii w Internecie.