Szkoła rodzenia - płatna, czy bezpłatna?

Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, masz prawo czuć się przytłoczona obawami. Wielu przyszłych rodziców przekonuje się, że profesjonalna szkoła rodzenia naprawdę pomaga uspokoić nerwy, dzięki czemu poród przebiega dużo spokojniej. Zajęcia w szkole rodzenia obejmują wszystkie rodzaje zagadnień związanych z porodem, w tym techniki oddychania, kontrolowanie bólu i cesarskie cięcie. Mogą one pomóc przygotować się do wielu aspektów przyszłym rodzicom, do zmian, które przynosi ciąża, poród i opieka nad noworodkiem.

Kobiety zazwyczaj edukację przedporodową zaczynają w mniej więcej siódmym miesiącu ciąży. Jednak niektóre zajęcia rozpoczynają się wcześniej lub później. Warto w tej sprawie poradzić się swojego lekarza bądź położnej. To u nich uzyskasz również informacje, czy w Twojej okolicy znajduje się bezpłatna szkoła rodzenia. Darmowe przygotowanie do porodu to doskonała opcja dla młodych rodziców, którzy mają wiele wydatków związanych z przyjściem na świat maluszka. Często bezpłatna szkoła rodzenia znajduje się w szpitalu, w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym.

ciąża

Korzyści płynące z uczestnictwa w szkole rodzenia

Podczas zajęć można zadawać wiele pytań, na które odpowiadają specjaliści, pomagając w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących kluczowych kwestii związanych z narodzinami dziecka. Informacje, które możesz uzyskać na zajęciach, obejmują:

Szkoła rodzenia przygotowuje również do etapu po urodzeniu dziecka, w tym karmienia piersią, opieki nad dzieckiem i radzenie sobie z emocjonalnymi zmianami w rodzicielstwie.

Wybór szkoły rodzenia

Rodzaj szkoły rodzenia, która będzie dla Ciebie odpowiednia, zależy od Twojej osobowości i przekonań, jak również od poglądów Twojego partnera. Nie ma jednej sprawdzonej metody. Jeśli jesteś osobą, która lubi się dzielić i chętnie poznaje nowych ludzi, może ci się spodobać mniejsza, bardziej kameralna klasa przeznaczona dla par, które wymieniają się doświadczeniami i nawzajem wspierają. Jeśli nie podoba Ci się pomysł zajęć w małej grupie, możesz wybrać większą klasę, w której osoba prowadząca zajęcia prowadzi większość dyskusji.

Zanim zapiszesz się na zajęcia, dowiedz się, czy jest to bezpłatna szkoła rodzenia oraz na jakiej filozofii opierają się zajęcia. Możesz również poprosić o zapoznanie się z zarysem kursu. Dobra szkoła rodzenia nie musi być wcale droga. W ostatnim czasie wiele par decyduje się na darmową opcję. A to dlatego, że zarówno prywatna, jak i bezpłatna szkoła rodzenia zajmuje się szeregiem tematów, przygotowując przyszłe mamy na wiele możliwych scenariuszy. Podczas zajęć przekazywane są informacje na temat naturalnych technik porodu, stosowania leków przeciwbólowych oraz wskazówki dotyczące opieki przed i po porodzie.

Szkoły rodzenia mogą się znacznie różnić w czasie trwania. Znajdziesz zajęcia, które rozpoczynają się podczas pierwszego trymestru i skupiają się na wszystkich zmianach, które przynosi ciąża oraz jednorazowe, tylko odświeżające wiedzę doświadczonych rodziców.

Często oferowane są różne opcje, więc upewnij się i znajdź taką, która odpowiada Twoim potrzebom. Pamiętaj, że bezpłatna szkoła rodzenia nie jest gorsza od tych, za które pobierane są opłaty. Zawróć szczególnie uwagę na tematykę zajęć, zamiast skupiać się na finansach, jeśli to nie priorytet dla Ciebie. Bezpłatna szkoła rodzenia może zatrudniać również wysoce wykwalifikowany personel, posiadający ogrom wiedzy i doświadczenia, a przede wszystkim swobodne podejście.


źródła:
http://www.heget.pl/