Szkolenia BHP w miejscu pracy - obowiązki pracodawcy

Mówiąc o bezpieczeństwie i higienie pracy, zawsze mówimy o tym, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy. Podczas gdy pracodawcy są zdecydowanie odpowiedzialni za ochronę interesów swoich pracowników i zabezpieczenie ich przed niepożądanymi zdarzeniami, to czynnikiem, który najbardziej pomaga w sytuacjach kryzysowych, są aktywne działania podejmowane przez osoby we właściwym momencie. Poza utrzymaniem bezpieczeństwa i unikaniem powszechnych błędów, takich jak mokra podłoga, brak kontroli itp. , pracodawcy muszą zapewniać terminowe szkolenia BHP.

Oto niektóre z wymogów dotyczących szkoleń BHP, które musi spełnić pracodawca:

bhp na budowie

Jeśli w Twojej dziedzinie pracy istnieją pewne zagrożenia, dobrze byłoby wcześniej podjąć odpowiednie środki ostrożności. Upewnienie się, że Twoi pracownicy są przeszkoleni w zakresie obsługi sprzętu i że noszą odpowiedni sprzęt bezpieczeństwa w pracy, może stanowić dowód na to, że troszczysz się o ich zdrowie i życie. Zagrożenia mogą być dwojakiego rodzaju, z których jeden może nie przewidywać, że coś może pójść nie tak, jak klęski żywiołowe, a drugi, w którym jesteś świadomy potencjalnych, otaczających zagrożeń. Na przykład pracownik siedzący w biurze nie musi obawiać się, że sufit spadnie mu na głowę, podczas gdy pracownik pracujący na placu budowy musi być ostrożny, co do spadających przedmiotów. Poza tym pracodawcy muszą nałożyć na pracowników obowiązek noszenia stroju odpowiednich dla ich środowiska pracy. Dzięki efektywnemu programowi szkolenia BHP pracodawcy mogą informować pracowników o konkretnych zagrożeniach i jak się przed nimi chronić.

Pracownik, który nie czuje się dobrze fizycznie lub psychicznie, nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach. Jako pracodawca, musisz zrobić, co w Twojej mocy, aby złagodzić stres w pracy. Organizowanie wykładów dotyczących zdrowia w miejscu pracy i przypominanie o badaniach lekarskich to jedne ze sposobów wykazania, że dbasz o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników. Warto również przeprowadzać warsztaty na temat radzenia sobie z różnymi chorobami - czy to psychicznymi, czy fizycznymi.

Czy masz wystarczająco dużo zapasów na wypadek klęski żywiołowej? Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to jedno z zagrożeń, których nie przewidujemy, ale musimy być na nie przygotowani. Czasami sytuacja może nagle przerodzić się w zagrażającą życiu. Katastroficzne warunki pogodowe, takie jak burza i huragan, pożar lub wyciek chemikaliów, mogą wydarzyć się bez żadnego ostrzeżenia. Aby poradzić sobie z takimi sytuacjami, pracownikom należy zapewnić podstawowe szkolenia BHP w zakresie zarządzania kryzysowego, tak aby byli oni świadomi istnienia schronienia oraz dróg ewakuacyjnych.

Co więcej, można przeprowadzać ćwiczenia, podczas których pracownicy muszą udać do najbliższego schroniska lub ukrywać się w bezpiecznym miejscu. Ćwiczenia przeciwpożarowe należy przeprowadzać raz na jakiś czas, aby przypomnieć pracownikom o środkach ostrożności, które należy podjąć w nagłych wypadkach. Ten rodzaj szkolenia BHP w miejscu pracy pomoże im zrozumieć powagę sytuacji.

KOMENTARZE:
• Przemek
http://www.specpozkrakow.pl/szkolenia-bhp/ | 2019-09-20

Szkolenia z zasad BHP to obowiązek który musi spełnić każdy pracodawca.